Małe gigowe zestawy perkusyjne

Małe, gigowe zestawy perkusyjne

Published On 6 lipca 2015 | Bez kategorii

Mniejszy zestaw, plecom lżej.

Coraz większa liczba perkusistów zmęczona noszeniem na plecach ślimaczych domków z własnych bębnów, lub tych znudzonych brzmieniem klasycznej 22×18 centrali, przesiada się w ostatnim czasie, lub po prostu rozszerza swoje instrumentariów o „gigowe” sety oparte na 16” bębnach basowych. Każdy z nas bębniarzy doświadczył sytuacji w której rozstawienie pełnego zestawu na scenie niewielkiego klubu było po prostu niemożliwe, a warunki akustyczne niesprzyjające klasycznym rozmiarom fusion, rock, czy standard. Charakter trzech opisanych poniżej zawadiaków zdaje się być idealnym rozwiązaniem w takich sytuacjach.

Gigowy zestaw jako perkusja dla dziecka

Wielokrotnie spotykamy się z pytaniem „Jaką perkusję dla dziecka kupić?”. Na pewno nie należy kupować  perkusji zabawkowych lub tych których nie można zaliczyć do grupy instrumentów.

W przypadku jeśli zestaw ma być dla kilkulatka trzeba wziąć pod uwagę, że pełnowymiarowe zestawy są zbyt duże, aby dało się na nich komfortowo grać. Podczas poszukiwań odpowiedniego instrumentu dla dziecka warto wziąć pod uwagę zakup perkusji z bębnem basowym 16 cali. Możliwość ustawienia wszystkich elementów dość nisko sprawia, że dziecko które uczy się grać dosięga do wszystkich części zestawu, a przy tym może zachować wyprostowaną pozycję na stołku. Można zatem podsumować, że perkusje „gigowe” odpowiednie są także dla małoletnich adeptów sztuki perkusyjnej.

 

 

Perkusja Ludwig Breakbeats

Ludwig Breakbeats

Jednym z pierwszych producentów którzy postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów i zaproponować  rozsądnie wyceniony „podróżny” set perkusyjny był Ludwig.
Breakbeats wspierany nazwiskiem genialnego bębniarza The Roots – Questlove’a, zadomowił się już  na naszym rynku, i może śmiało służyć  za punkt odniesienia dla naszego małego zestawienia.

Ludwig Breakbeat by Questlove to shell set oparty na bass drumie 16×14 wykonanym z topoli, oraz okleinowanym w ciekawych „sparklowych” kolorach. Centralka jest bardzo punktowa, co naturalne dla tego rozmiaru nie zabija basem, jednak umiejętnie „omikrofonowana” zaskoczy niewprawnego słuchacza brzmieniem kojarzącym się ze zdecydowanie większymi bębnami. Na resztę shell setu składają się TT 10×7 z dołączonym tom holderem kulowym, FT w dość nietypowym rozmiarze 13×13 (o lekko przykrótkich zdaniem wyrośniętych perkusistów nóżkach),  oraz zestawowy werbel 14×5, który jak zwykle w takich przypadkach nie jest najmocniejszym elementem zestawu. Na odpowiednio dobranych naciągach, niewielkie tomy brzmią całkiem poważnie wypełniając idealnie muzyczną powierzchnię trudnych akustycznie scen. Całość możemy ubrać w dodawane gratis pokrowce – a raczej worki z logo zestawu, będące raczej gadżetem.

 

Perkusja Sonor Safari

Sonor Safari

Chyba najbardziej bezpośrednim konkurentem dla Breakbeat-a stał się Sonor Safari. Zestaw określany jako „special edition” wydaje się być kalką Ludwiga. Nie jest to do końca prawda, ponieważ idea jest podobna, jednak różni się pewnymi elementami. Podstawową różnicą to lekko zmienione/powiększone rozmiary bębnów. Centralka safari ma 16 cali średnicy versus  16 głębokości, przez co wydaje się mieć więcej głębi, podobnie jak TT 10×8. Największa różnica to jednak Floor tom. Ma od w tym przypadku dość klasyczny rozmiar 14×12, przez co wydaje się być łatwiejszy w wystrojeniu, oraz mniej się „dusi”. Sonor Safari SE wyposażony jest (podobnie jak konkurent) w lifter – podnośnik. Kulowy również w tym przypadku tom holder, ma wręcz olbrzymi zakres regulacji, pozwalając ustawić tom na wysokości odpowiadającej nawet bardzo wysokim bębniarzom. Zestawowy werbel jest instrumentem podobnej jak w przypadku Ludwiga klasy. Całość jednak przy kontakcie bezpośrednim wydaje się być solidniejsza i precyzyjniej wykonana niż opisywany poprzednik.

 

Perkusja Tama Metro Jam

Tama Metro-Jam

Trzecim z najpopularniejszych zestawów Coctailowych jest dość popularna Tama Silverstar Metro-Jam Kit. Perkusja pozornie z tej samej półki cenowej, jednak nie zawiera seryjnie werbla, przez co jest instrumentem najdroższym w zestawieniu. Korpus jest jednak wykonany ze 100% jak w przypadku całej rodziny Silverstar brzozy, bejcowanej od środka. Całość  prezentuje charakterystyczny dla Tamy wysoki poziom wykonania, osładzając konieczność wydania większej sumy pieniędzy. Występowały dwie wersje wykończeniowe: lakierowana (VP36), oraz okleinowana (VD36), do końca 2014r. zestaw wyposażony był w obręcze metalowe na bass drumie, od 2015 występuje jedynie wersja okleinowana w której obręcze na bębnie basowym  są już drewniane (z bardzo sensownym wycięciem na mechanizm stopy perkusyjnej), a nóżki nie chowają już się w środku korpusu, ponieważ zostały wymienione na standardowe od Silverstara. Zakres kolorów oklein jest zdecydowanie większy niż w przypadku pozostałych zestawów, więc łatwiej będzie się w tym przypadku wyróżnić swoim zestawem.

 

Tabela porównawcza

 

 

Ludwig Breakbeats

Sonor Safari

Tama Silverstar Metro-Jam

Rozmiary

 

16×14

10×7

13×13

 

16×16

10×8

14×12

 

16×14

10×7

13×11

Werbel

TAK

TAK

NIE

Drewno

Topola

Topola

Brzoza

Obręcz BD

TAK

TAK

TAK

Podnośnik

TAK

TAK

TAK

Lakier

NIE

NIE

TAK do 2015

Okleina

TAK

TAK

TAK

Comments are closed.